Yeni Dünyaya Yolculuk

YTU Girişimcilik Kulübü

Yeni Dünyaya Yolculuk

15 Ağustos 2019 Genel 0

Girişim sözcüğünün kökü girişmek hatta girmektir. Cesur adımlarla sizin için yeni olan bu dünyaya büyük bir heyecanla giriş yapmak. Çünkü hayat cesurları sever. Ve bahsi geçen bu yeni dünyanın da haritasını çizmek yalnızca sizin elinizde. Kalemleriniz hazır ve bakış açınız da açıksa başlayalım!

Gördüğünüz, yaşadığınız ve keşke daha iyi olsaydı dediğiniz şeyleri düşünmek adeta çanta hazırlamak gibidir. Uzun yol çantası hazırlarken en önemli şeyleri alırız yanımıza. Var olan sorunların en önemlilerini belirlemek de buna benzer. Seçtiğimiz başlıkları çantamıza atıp uygun macera arkadaşlarını da yanımıza çağırdık mı artık yollar bizi bekler.

Önünüzdeki o uzun yolda bulacağınız ilk ipucu ilhamdır. Biriktirdiğiniz ve üzerine düşündüğünüz sorunlara çözüm fikri geliştirirsiniz gelen ilhamla. Aynı zamanda etrafı kolaçan etmeniz yani rakip analizini iyi yapmanız gerekir. Sizden önce biri bu yola çıktı mı, çıkanlar neden haritalarını oluşturmayı bitiremedi? Yanlış kitleyi seçip ona göre mi personalar yarattılar yoksa gelir planları mı oturmamıştı? Eskilerin hatalarını enine boyuna konuşup, kendi çözüm şeklinizi oluşturduğunuz çerçeveye göre ölçüp biçersiniz. Bunun sonucu elinizde, Girişimciye Dönüş ekibinin deyimiyle pre-totip ya da Ömer Abi’nin deyimiyle insan içine çıkabilecek ürün yani MVP olur.

Elinizdeki bu acemi ürünle yolculuğunuza devam edersiniz. Biraz sağa sapınca çözümünüzü deneyecek bir insan grubuyla karşılaşırsınız. Size beğendikleri, beğenmedikleri kısımlar hakkında yorumda bulunurlar. Onları dikkatlice dinleyip, yenilik ve düzeltmeleri hızlıca yapmanız size artı puan olarak dönecek, rakiplerinize fark atmanızı sağlayacaktır.

Sonra biraz sola saparsanız gizli bir hazine sandığı bulursunuz. İçindeki hazineye ulaşmak için türlü uğraşlar verirsiniz. Tıpkı bunun gibi siz de girişiminizin kilit noktası yani satışı için pazarlamasıyla uzunca uğraşırsınız. Bu yüzden en uygununu bulana kadar çeşitli iş planı ve gelir modellerini denersiniz. Bu aşama belki en zahmetlisi gibi gözükebilir ama bir o kadar da kıymetlidir.

Biraz daha sola giderseniz orada güneşin pırıl pırıl parladığı bölgeye ulaşırsınız. Burası girişimciler için ‘melek yatırımcılar’ bölgesidir. Güneş batana kadar elinizdekilerle güvenli alan inşa etmeniz gerekir. Yani girişiminizi hayata geçirmek için en kısa sürede yatırım almanız gerekmektedir.

Alacağınız yatırımla yol üzerinde uğrayamadığınız duraklar açılıverir önünüze. Yeni insanlarla tanışır, daha çok yardım alırsınız. Tüm süreç boyunca bolca ders çıkarmışsınızdır ve ekipçe hareket etmenin değerini çok iyi kavramışsınızdır. Bu yolu beraberce bir kez katettiniz mi artık sizi hiçbir şey durduramaz. Çünkü haritanız hazırdır!

Ve eğer yolculuğun sonunda çokça emek biraz da şansınız varsa; tebrikler artık siz de bir girişimcisiniz demektir. Yeni bir serüvende yineden görüşmek dileğiyle!

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir