Nasıl Ders Seçilir?

YTU Girişimcilik Kulübü

Nasıl Ders Seçilir?

9 Eylül 2019 Genel 0

Merhabalar, bu yazımızda sizlere YTÜ Öğrenci Bilgi Sistemi USIS’ten nasıl ders ekleneceğini adım adım göstereceğiz. Uyum sorunu yaşamamak adına Google Chrome kullanmanızı tavsiye ederiz. (Daha önce bu konuda; yeni öğrencilerin korkulu rüyası, üst dönemlerinse sinir krizi geçirmesine sebep olduğu söylentilerini duyduysanız, doğrudur.)

1) USIS sitesine öğrenci kimlik bilgilerinizle giriş yaptıktan sonra;
Ders İşlemleri > Derse Kayıt İşlemleri > Ders Ekle/Sil seçeneğine tıklayın.

2) Gelen pencerede istediğiniz dersi seçiniz. Bunu ister tüm derslerin gösterildiği alanda tek tek arayarak, ister ders kodu veya adını girip “Filtrele” seçeneğine tıklayarak bulabilirsiniz. Bir USIS efsanesi olan “Ben robot değilim” seçeneğini de işaretledikten sonra “Ekle” butonuna basarak ilerleyebilirsiniz.

3) Eğer USIS çökmezse (ki genelde çöker) karşınıza aynı pencerede bir uyarı mesajı gelecektir. Bunlardan en güzeli dersinizin kodunu belirtip, “Ders eklendi.” yazısıdır. Ancak karşınızda dersinizin önceden seçtiğiniz başka bir ders ile çakışması durumunu veya eklemek istediğiniz dersin kontenjanının dolduğunu belirten başka yazılar da belirebilir. Bu ekranda görünen her bir dersin yanındaki “Takvim” seçeneği ile ilgili dersin hangi saat ve günde olduğunu görüntüleyebilirsiniz. Derslerin kontenjanlarını ise;
Ders İşlemleri > Ders Grup İşlemleri > Bölüme Açılan Dersler sekmesini açarak görüntüleyebilirsiniz.

İşte bu, bir YTÜ öğrencisini mutlu eden nadir karelerden

Bu da sizi kahredecek türden bir kare (ama üzülmeyin, herkesin başına geliyor)

4) Eklediğiniz bir dersi silmek için ders ekleme alanının altında bulunan ders silme alanında ilgili dersi bulup, Sil butonuna basmanız yeterli olacaktır. Bir dersi sildikten sonra kontenjan bulunduğu takdirde tekrar ekleyebilirsiniz.

Peki almak istediğiniz veya almanız gereken dersin kontenjanı doluysa ne yapmalısınız? Böyle bir durumda USIS’te ders ekle/sil bölümü kapanana kadar kontenjan arttırımı için kontrol edebilirsiniz. Bölüm sekreterliğini arayıp bilgi alabilir veya bölümünüzün e-mail adresine e-mail atabilirsiniz. Eğer ders seçim haftası sonlandığında hala ders seçemediyseniz okul başladığında bölüm sekreterliğine gidip bir dilekçe doldurmanız gerekmektedir. Hazır taslağı bulunan bu dilekçelerde almak veya sildirmek istediğiniz dersi gerekçesiyle birlikte bildirmeniz gerekir. Süreç hakkında detaylı bilgiyi yine bölüm sekreterliğinizden öğrenebilirsiniz.
Ha bu arada unutmadan bu çileli süreci abarttığımızı düşünüyorsanız bir de şunu izleyin:

https://www.youtube.com/watch?v=1ns_6ZVbEcQ

Şimdiden güzel ve başarılı bir eğitim-öğretim dönemi dileriz 🙂

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir