Ideathon’19 Nasıl Geçti?

YTU Girişimcilik Kulübü

Ideathon’19 Nasıl Geçti?

1 Mayıs 2020 Genel 0

Merhabalar! YTÜ Girişim olarak çevremizde ilgisi bulunan herkese girişimcilik kültürünü aşılamak amacıyla eğitim, gezi, teatalk ve konferanslar haricinde yarışmalar da düzenliyoruz. Geçtiğimiz sene Blockfellow ile bir hackathon düzenlemiştik. Bu sene ise 14–15 Aralık 2019 tarihlerinde sosyal girişimcilik üzerine bir ideathon düzenledik.

14Aralık günü sabaha Kahoot oyunumuzla başladık. 30 yarışmacımıza sosyal girişimcilik ve Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları konularında sorular sorduk. İlk üçe giren yarışmacılarımıza sponsorumuz The Game for Big Kids’ten hediye çeklerini takdim ettik.

Sonrasında eğitmenimiz Levent Kopuz ile Design Thinking eğitimine başladık. Yarışmacılar gruplara ayrılıp UNDP-SDGs (United Nations Development Programme-Sustainable Development Goals) 11. maddesi Sürdürülebilir Şehirler ve Topluluklar üzerinde yoğunlaşarak design thinking metotlarını uygulamaya başladı. 2 saatin sonunda her grup kendi şehrini hikayeleştirme kullanarak tanıttı.

Öğle arasının hemen ardından eğitmenimiz Çağlayan Çetin ile iş modeli kanvası eğitimine başladık. Kendisi birçok farklı girişimden örnekler vererek sunumunu tamamladı. Sonrasında mentörlerimiz Burak Balkaş (1stBuck), Ali Kazım Sandal (Insider), Damla Gönül (Projectiw), Fatih Erdoğmuş (Ferge Mühendislik), Çağlayan Çetin (Çelik Motor), Cavid Bayramlı (Robustdye-Startup Mockup’19 Girişim Kategorisi Birincisi) ve Selcan Çatal (Wastespresso) kendilerini yarışmacılarımıza tanıttılar. Ekipler mentörler eşliğinde belirlediğimiz UNDP-SDGs maddeleri kapsamında sosyal girişim fikirleri ortaya çıkarmaya başladılar ve kanvaslarını şekillendirdiler.

15Aralık gününde ekiplerimiz, serbest çalışma zamanını sunum hazırlama ve kanvaslarını tamamlama ile geçirdi. Bu süreçte jüri üyelerimizden Bizero’nun kurucusu Mehmet Akıncılar da ekiplerimize mentörlük yaptı.

Yemek molasından sonra jürilerimiz yarışmacılara kendi girişimcilik deneyimlerinden bahsettiler. Mehmet Akıncılar, arkadaşlarıyla katıldığı bir ideathon’da Bizero fikrinin ilk tohumlarının atıldığından bahsetti. ING İnovasyon Merkezi’nden Enis Erdem Yurdatapan ise Entrecom’u ve yoğun iş temposunda profesyonel ve kişisel hayatını nasıl dengede tuttuğunu anlattı. Girişimciye Dönüş ve GOOINN’den Baran Gürcan ise çalışmalarından ve eğitimlerden bahsetti.

Ideathon ekipleri farklı sunum teknikleri ve design thinking metotlarını kullandıkları sunumlarla jürilerimiz karşısına çıktılar ve jürilerin puanlamaları sonucunda ilk dört ekibimize özel hediyelerini takdim ettik. YTÜ Girişim olarak düzenlediğimiz bir başka etkinlik olan Startup Mockup fikir ve girişimcilik yarışmasını tanıtarak ekiplerimize başvurmaları ve girişimcilik alanında kendilerini geliştirmeye devam etmeleri için teşvik ettik.

Eğlenerek öğrendiğimiz, sosyalleştiğimiz ve UNDP-SDGs maddeleri konusunda farkındalık yaratmayı amaçladığımız iki günlük ideathon maratonumuzu bu şekilde tamamladık. Sponsorlarımıza, eğitmenlerimize, mentörlerimize ve jürilerimize bize destek oldukları için; yarışmacılarımıza da etkinliğimize katıldıkları için teşekkür ediyoruz. Bir sonraki ideathon etkinliğimizde görüşmek üzere!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir