Ekipten Öneriler

YTU Girişimcilik Kulübü

Ekipten Öneriler

1 Haziran 2020 Genel 0

Üniversitelerin uzaktan eğitime devam ettiği, imkanı olan herkesin evden çalıştığı ve belki de tüm hayatımızı yeniden şekillendirecek olan bu yeni dönemde biz de yeni bir içerikle karşınızdayız. YTÜ Girişim ekibi olarak evinizde otururken dinleyebileceğiniz podcast’lerden, gezebileceğiniz müzelere kadar geniş yelpazede öneriler sunacağımız bir seriye başlıyoruz.

Bu yazımızda sizler için evinizden gezebileceğiniz online müzeleri, katılamasak da eğlenebileceğimiz konserleri ve ailenizle birlikte yaparken ve özellikle de yerken keyif alacağınız tarifleri derledik.

Evinizden gezebileceğiniz müzeler:

Efes Müzesi: İzmir Selçuk’ta bulunan ve Türkiye’nin en önemli müzeleri arasında yer alan Efes Müzesi’nde Antik Çağ’dan başlayarak Osmanlı dönemine kadar eserleri görebilirsiniz.

Smithsonian National Museum of Natural History: İçinde 19 müze, hayvanat bahçesi ve araştırma merkezi bulunduran Smithsonian Enstitüsü’nde geçmişteki sergileri gezerken dinozorlara rastlayabilirsiniz.

Zeugma Antik Kenti: Gaziantep’te yer alan ve M.Ö. 300’lü yıllara dayanan tarihiyle ve mozaikleri ile tanıdığımız antik kenti daha yakından tanıyabilirsiniz.

En sevdiğiniz sanatçıların konserleri:

Coldplay: Karantina sürecinin başlarında #TogetherAtHome hareketi ile Coldplay solisti Chris Martin’in izleyicileriyle etkileşimli olarak gerçekleştirdiği mini-konseri izleyebilirsiniz. 8 Mayıs’ta yaptığı ikinci bir konsere de bu linkten ulaşabilirsiniz.

Evde Kal, Müzikle Kal: Youtube, PopSav, Denizbank ve P&G ortaklığında #BayramdaEvdeKal diyerek 60’tan fazla sanatçıyı 3 günlük yayında birleştiriyor.

Adamlar: Zorlu PSM’nin 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nı kutlamak için organize ettiği canlı konserlerden Adamlar grubunun en sevilen parçalarını çaldığı konsere bu linkten ulaşabilirsiniz.

Kitap Önerileri:

Steve Jobs (Yazar: Walter Isaacson): Teknoloji devi Apple’ın kuruluş hikayesini öğrenmek ister misiniz? Aslında sadece Apple değil, belki de çok severek izlediğiniz bir animasyon filminin ya da önemli başarılara imza atmış farklı şirketlerin arkasında da Steve Jobs olduğunu bu kitap sayesinde öğrenebilirsiniz. Kullanıcının görmediği alanlarda bile bir bütünlük olması gerektiğine inanan, tasarımda mükemmeliyetçilik anlayışına sahip olan, hayatımızı kolaylaştıran ürünler icat eden ve teknolojinin gelişimine fazlasıyla katkı sağlayıp ölümsüz eserler ortaya çıkaran Steve Jobs’un başarılarını, başarısızlıklarını ve aile hayatını bu kitap sayesinde öğrenebilirsiniz.
Not: Yazar Walter Isaacson, kitabın yazım aşamasında 3 yıl boyunca Steve Jobs ile yaşamıştır.

Dizi Önerileri:

The Last Dance: Chicago Bulls basketbol takımına ve Micheal Jordan’ın hayatına odaklanan bir Amerikan spor belgeselidir. Dünyanın en büyük basketbolcularından biri olan Micheal Jordan’ın hayatını, basketbola bakışını, kazanma hırsını ve takım arkadaşlarıyla ilişkilerini detaylı bir şekilde görebileceğimiz bir belgesel.

The English Game: Dünyanın en çok taraftar kitlesine sahip spor dalı olan Futbol’un tarihsel gelişimini anlatmaktadır. Dizi senaryosu gerçek olaylara dayanmakta olup bu eşsiz oyunun ortaya çıkış sürecini ve sebebini birebir ortaya koymuştur. The English Game dizisinin ana merkezinde sınıf ayrımları ve hayatın zıt tarafında yer alan insanları bu sporun etrafında nasıl bir araya getirildiği yer almaktadır.

Eğlenceli Tarih Dersleri: Fast-food, robotlar ve feminizm gibi birçok farklı konunun tarihçesini ele alan mini bir belgesel.

Deneyebileceğiniz bir tarif:

Çilekli minik pastalar: Ekip olarak asla hayır diyemediğimiz şey tatlı olunca ilk paylaştığımız tarif de tatlı olmalıydı.

Haftanın girişimi: Bi’komşu

Bi’Komşu, aylık sabit giderlerinin faturalarını ödemekte zorlanan ihtiyaç sahipleriyle, bu ihtiyaçları onlar adına gidermek isteyen yardımseverleri bir araya getiren bir platformdur. Özellikle yaşadığımız dönemden dolayı zorluk çeken kişilere yardım edebilmek adına 4 İzmir’li girişimcinin başlattığı bir sosyal girişimdir.

Haftanın motivasyon sözü: “Tüm başarılar, tüm kazanılmış zenginlikler, bir fikir ile başlar.” -Napoleon Hill

Daha fazla içerik için kulüp hesaplarımızı takipte kalın. Fikrini geliştir, dünyayı değiştir!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir