Global Girişimcilik Günü’20-I

(uniKuni, Apsiyon, Earlybird, Omma Sign, 212)

YTÜ Girişimcilik Kulübü olarak düzenlediğimiz Global Girişimcilik Günü’nü bu yıl dijital sahnemizde gerçekleştirdik. Global Girişimcilik Günü etkinliğimizin amacı, geleceğin girişimcilerini ve yatırımcılarını karşılaşacakları süreçler hakkında bilgilendirmektir. Sahnemizde ağırladığımız konuklarımız sayesinde katılımcılarımıza girişimcilerin geçtikleri yolları ve yatırımcıların beklentilerini birinci ağızdan dinleme ve öğrenme fırsatı sunuyoruz. Global Girişimcilik Günü, bir girişimin kurucusunu ve yatırımcısını aynı sahnede buluşturarak gerçekleştirilen ilk üniversite etkinliği unvanını da taşımaktadır.

Global Girişimcilik Günü’nün ilk oturumunda uniKuni Genel Müdürü Gökhan Özüm’ü ağırladık.

Kendisi konuşmasının başında eğitim hayatını ve girişimciliğe nasıl başladığını anlattı. Girişimciliğin temelinde yapılan işi sevmenin ve o işe başlamanın olduğunu belirtti. 20. yy.da olan rekabette, firmaların birbirleriyle sürekli yarış içerisinde olduğunu ama 21. yy.da şirketlerin rekabetten çok biraz daha birbirleriyle çalışmaya ve kazan kazan felsefesini benimsemeye başladığını dile getirdi.

Etkinlik İçerik Koordinatörümüz Ayça Gümrük ve uniKuni Genel Müdürü Gökhan Özüm

Gökhan Bey’in konuşmasından sonra sohbet kısmından sorular aldık.

1) Girişimcilik hedefleyen üniversite öğrencilerine ne tavsiye edersiniz?

‘’Start-uplarda ter dökmeli, işlerin nasıl döndüğünü görmeli ve emek harcamalısınız. Çok merak etmeli, 2025–2030’lu yıllarda hayat nasıl olacak bunları düşünmeli ve bunlara kafa yormak için de fazla okumalı, podcastler dinlemelisiniz. ‘’

2) İş hayatındaki süreçte bizi ne gibi zorluklar bekliyor?

‘’Beraber çalıştığınız insanlarla frekansınızın uymaması dışında siz; işinizi ve iş arkadaşlarınızı sevdikten sonra rekabet, ürün lansmanı, teknolojik zorluklar gibi meseleler sizleri zorlamayacaktır. Aksine yaparken bundan zevk alacaksınızdır.’’

3) Daha yolun başında ilk yatırımı almak için ortaya bir ürün koymalı mıyım? Yoksa anlatmak yeterli olur mu?

‘’Eğer fikriniz olağanüstü derecede farklı ve çarpıcı değilse maalesef sadece anlatmak yeterli olmuyor. Yatırım için yatırımcılar sizlerin takımınıza ve ürününüze bakıyor. Düşünme kısmına odaklanmaktansa ekip kurmak çok önemli. Rüzgar gülü etkisinde de belirtildiği gibi adım atmak gerekli.’’

Etkinliğimizin ikinci oturumunda site yazılımı üreten Apsiyon’un Kurucusu Kudret Türk ile bu girişimin yatırımcısı Earlybird şirketinden Baturay Kaya’yı bir araya getirdik.

Kudret Bey, 10 yıldan uzun bir süre kurumsal bir iş yerinde çalıştığını ve daha sonra bir arkadaşıyla birlikte istifa edip yeni bir şirket kurduklarını söyledi. İlk olarak halı sahaların kiralanması ve sigorta acenteleri için yaptıkları yazılımın başarısız olduğunu ancak çok fazla şey öğrendiklerini de ekledi. Girişimciliğin zorluklarından bahseden Kudret Bey, bu işe başlamak isteyenlerin 9–5 mesai saati beklememelerini söyledi. Kendileri uzun bir süre hafta sonları dahil olmak üzere günlük 15–16 saate yakın çalışmışlar.

Apsiyon’u 2011 yılında site yönetimlerindeki aylık ödemelerin takibini sağlamak amacıyla kurmuşlar. Melek yatırımlarını 2012 Haziran ayında aldıklarını ve bu sayede hem ofisi daha büyük bir yere taşıyıp hem de ekibi 9–10 kişiye çıkardıklarını belirtti.

2016 yılına gelindiğinde birçok yatırımcının dikkatini çektiklerini ve Eylül ayında Earlybird tarafından yatırım aldıklarını söyledi. Son yatırımlarını ise 2020 Mart ayında aldıklarını belirtti.

Şu an bünyesinde bulunan 130 kişilik bir ekiple Türkiye genelinde yaklaşık 12.000 apartman-site ve 900.000 konuta hizmet vermekteler.

Kudret Bey konuşmasının sonunda girişimci olmak isteyenlere tavsiyeler verdi:

‘’Mezun olduktan sonra hemen yeni bir girişim kurmayın, tecrübe kazanın.

Geleceği parlak bir şirkette çalışıp yeteri kadar tecrübe kazandıktan sonra kendi girişimlerinizi kurun.

İyi bir gözlemci, yönetici ve insan ilişkilerinde iyi bir birey olun.’’

Etkinlik İçerik Koordinatörümüz Ayça Gümrük, Apsiyon’un Kurucusu Kudret Türk ve Earlybird’ten Baturay Kaya

Baturay Kaya, Earlybird’te Associate olarak çalışmaktadır. Kendisi katılımcılarımız için VC’yi açıkladı:

‘’VC, Türkçe olarak girişim sermayesi demektir. Genellikle yüksek büyüme potansiyeli olan şirketlere erken aşamalarda yatırım yapan şirketlere VC denir. VC ler şirketlere sermaye desteği vererek büyümesini kolaylaştırırlar. Ayrıca operasyonel destek de vererek şirketin büyüme yolculuğunda yanında bulunmaya çalışırlar.’’

Baturay Bey, Earlybird’ün 20 yıl önce Avrupa’da kurulmuş en eski VC şirketlerinden biri olduğunu söyledi ve şirketin yatırım kriterlerini şöyle açıkladı:

‘’İki ekibin de uyumlu olması,

Girişimi kuranların tecrübeli ve pazarı iyi anlamış olmaları,

Ekipteki herkesin işini iyi bilmesi,

Girişimin pazar büyüklüğü.’’

Baturay Bey, moderatörümüzün sorduğu ‘’ Exit nedir? Bir girişimin exit yapması ne demektir?’’ sorusuna şöyle cevap verdi:

‘’Exit, kısaca şirkette bulunan hissedarların bütün hisselerinin satılması demektir. Earlybird’e göre başarılı bir exit olmak için 500 milyon dolar veya üstü bir değerlemeyle satılmış olması gerekmektedir. ‘’

Etkinliğin 3. oturumunda Omma Sign Kurucusu Tolga Şen ile 212’ den Başar Yenidünya’yı konuk ettik.

Tolga Bey, iş hayatındaki ilk yıllarında herkes gibi zorluklar yaşadığını söyledi. İlk başlarda birçok şirketin hali hazırda piyasada yerini aldığını, bu nedenle kendilerine yer bulamadığını anlattı. Software üzerinden ilerlemek istediğini belirterek neler yaşadığından bahsetti.

2014 yılında LG, Samsung ve Philips gibi büyük markaların evimizde olduğu gibi kurumsal hayatta da smart ekranları kullanma kararı aldığını söyledi. Bu boşluğu gören Tolga Bey, bu alana girmesi gerektiğini düşünmüş ve 2015 yılında LG ve Turkcell ile çalışmaya başlamış. 2017’ye kadar burada çalışarak ürün çıkardığını belirtti.

Tolga Bey, ürettiği üründen yatırım aldıktan sonra Avustralya’ya satış yaptığından bahsetti. Sonrasında ise Avustralya yangınlarının işlerini biraz sekteye uğrattığını söyledi. Ardından ürünlerinin ilgi çekici özelliklerinin üzerinden geçerek birçok alanda projeleri olduğunu ve hepsini hayata geçireceklerini belirtti.

Ürünlerini; Hindistan, Almanya, İngiltere gibi ülkelerde de sattığını ekledi.

Başar Bey, girişimleri değerlendirirken nelerin önemli olduğundan bahsetti. İlk sırada ekibin geldiğini, ikinci olarak ise bu ekibin çözdüğü problem olduğunu söyledi. Üretilen ürünün piyasadaki rakiplerden üstünlüğünün üçüncü sırada ve nasıl bir fark yaratacağının dördüncü sırada olduğunu belirtti. Son olarak da bu ürünün satılabilirliğinin olduğunu söyledi. Ama yine de %95 ekibe yatırım yaptığını anlattı. Hedeflerinin Omma’nın tüm Türkiye tarafından duyulması olduğunu belirtti.

Başar Bey, önümüzdeki yatırımlarının neleri kapsayacağından bahsetti. Ağırlıklı olarak 1 ile 5 milyon arası yatırım yapmak istediğini ve spesifik bir alanın olmadığını, her alan için yenilik getirenlere yatırım yapabileceğini anlattı. 50 milyonluk fonun 10 milyonunu harcadıklarını da ekledi.

Etkinlik İçerik Koordinatörümüz Ayça Gümrük, Omma Sign Kurucusu Tolga Şen ve 212’den Başar Yenidünya

Oturumun sonunda sohbet kısmından soru aldık.

1) Başarılı bir ekip nasıl kurulur?

Tolga Bey:

‘’Öncelikle inançla. Doğru bir liderlik için inanç ve bilimsel yaklaşım gerekli. Böylece pek çok değerli insanı aynı noktaya kilitleyebilirsin. Sadece kurmak önemli değil, bu bir başlangıç. Gerçek başarı, bir şeyler üretip onun devamını getirebilmek. İletişim, ikna kabiliyeti, problem çözme, feedback alma ve kendini geliştirme gibi yeteneklere de sahip olunmalı.’’

Başar Bey:

‘’Ekipte herkesin farklı alanda yeteneği, iyi olduğu alan olması lazım. İşler hiçbir zaman istediğin gibi gitmeyecek. Herkesin motive olması, pes etmemesi, bırakmaması gerekiyor bu süreçte.’’

Etkinliğimizden kesitleri derlediğimiz videoyu izlemek için;

Etkinliğimizin tamamını izlemek için;