Global Girişimcilik Günü’20–II

(Inofab Health, 500 Startups İstanbul, Denebunu, Galata Business Angels)

YTÜ Girişimcilik Kulübü olarak düzenlediğimiz Global Girişimcilik Günü’nü bu yıl dijital sahnemizde gerçekleştirdik. Global Girişimcilik Günü etkinliğimizin amacı, geleceğin girişimcilerini ve yatırımcılarını karşılaşacakları süreçler hakkında bilgilendirmektir. Sahnemizde ağırladığımız konuklarımız sayesinde katılımcılarımıza girişimcilerin geçtikleri yolları ve yatırımcıların beklentilerini birinci ağızdan dinleme ve öğrenme fırsatı sunuyoruz. Global Girişimcilik Günü, bir girişimin kurucusunu ve yatırımcısını aynı sahnede buluşturarak gerçekleştirilen ilk üniversite etkinliği unvanını da taşımaktadır.

4. oturumumuzda Inofab Health Kurucu Ortağı Merthan Öztürk ve 500 Startups İstanbul’dan Yatırımcı Enis Hulli’yi dijital sahnemizde ağırladık.

2013 ODTÜ Endüstriyel Tasarım bölümünden mezun olduğunu söyleyen Merthan Bey, 2014 yılında Inofab’i kurduğunu söyledi ve Inofab’in ne olduğunu şöyle açıkladı;

“Inofab; Astım, KOAH, Kistik fibrozis gibi kronik akciğer hastalıklarına yönelik çözüm önerileri sunan bir girişim. Hastanelerde bu hastalıkları teşhis etmeyi ve tedavi takibini sağlayan solunum fonksiyon testlerini evlere taşıyor. Spirohome isimli akciğerin fonksiyon ve kapasitesini ölçen bu solunum fonksiyon testleri taşınabiliyor ve mobile entegre çalışıyor. Bu sayede hastanın verilerinin dijital ortamdan takibi daha kolay bir şekilde yapılabiliyor. Basit bir deyişle akciğerin tansiyon aleti olduğu söylenebilir.”

Şirketin tarihçesini ise şöyle özetledi;

-2017’ye kadar farklı tasarım mühendisliği işlerinin ardından 2017 yılında aldığımız ilk yatırımla şu an odaklı olduğumuz dijital sağlık alanına yöneldik.

-2018 yılında bir yatırım daha alarak ticarileşme yoluna girip 2019 yılında geliştirdiğimiz akciğer hastalıklarına yönelik dijital sağlık çözümlerinde ilerledik.

-İlk satışımızı 2019 Mayıs ayında gerçekleştirdik ve bugüne kadar 50 ülkeye ürün gönderdik, 15 ülkede lokal partnerlerle çalışıyoruz.

-2020 yılında önemli bir stratejik yatırım alarak da Amerika marketine açıldık.

-2021 yılında da tüm dünyaya yayılmayı hedefliyoruz.

500 Startups İstanbul general partnerinden olan Enis Bey, yatırım şirketini 2016’da kurmuş. Hedefleri Türkiye’den global düşünen şirketlere yatırım yapmak olan 500 Startups İstanbul, ilk fonla 40 şirkete toplamda 430 milyon dolar yatırım yapıp 2100 kişiye de istihdam sağlamış. İkinci fonu için de hedefleri yine Türkiye’den globale giden teknoloji ihraç etmek için yola çıkan şirketlere yatırım yapmak. 2010 yılında Goodbuzz diye küçük bir girişimle girişimcilik dünyasına atılan Enis Bey; 2014 yılında melek yatırımcı, 2016 yılında ise fona dönmüş.

Enis Bey, yatırım yapmak için Inofab’i tercih sebebini şöyle açıkladı;

‘’Pazar boyutuna bakılacak olursa, astım hastaları dünyada %6,5 — %7 lik büyük bir parçayı oluşturuyorlar. Neredeyse diyabet pazarı kadar büyük olmasına rağmen diyabet alanında birçok teknoloji firması varken solunum rahatsızlıklarında bu yok. Astım gibi solunum rahatsızlıkları; kronik ve hayat boyu süren hastalıklar olduğundan bunun dijitalize edilmesi, verilerinin toplanabilmesi, uzaktan yönetilebilmesi önem arz ediyor. Böyle bir teknolojinin henüz gelişmemiş olması bu fikre inanmamızın ana sebebi oldu.’’

Aynı zamanda ‘’Bir şirkete yatırım yaparken en önemli şey TAKIM.’’ diyen Enis Bey, bu cevabıyla önceki konuklarımızın da belirttiği bir noktanın tekrar altını çizdi. Hatta takım hariç herhangi bir şeyin önemi yok diyecek kadar da iddialı.

Etkinlik İçerik Koordinatörümüz Ayça Gümrük, Inofab Health Kurucu Ortağı Merthan Öztürk ve 500 Startups İstanbul’dan Yatırımcı Enis Hulli

Oturumun sonunda sohbet kısmından sorular aldık.

1)Yatırım sonrası kurucularla ilişkilerinizi nasıl sürdürüyorsunuz?

Merthan Bey, samimi bir ilişkileri olduğunu ve her konuda büyük bir destek aldığını söyledi. Yatırımcının; farklı birçok sektörü görebilen, çok yönlü bakabilen, başka startupların yaşadığı problemleri tespit edebilen, bu problemleri daha önce görmüş, tecrübesini aktaran ve aynı hatayı yapmaktan koruyan bir yapıda olmasının kurucuyla ilişkilerindeki en önemli destek olduğunu ifade etti. Enis Bey’in girişimcilik geçmişinin olmasının empati yapmasını kolaylaştırdığını, bunun da ilişkilerini güçlendirdiğini söyledi. “Yatırım alırken paranın yanında sizinle empati kurabilecek yatırımcı önemli.” diyerek bunun da altını çizdi

2) Kaliteli olmayan ekiple, kaliteli olmayan ürün geliştirirsek yatırımcıyı gelişme yönünde ikna etme şansımız nedir?

Enis Bey, buna kanmayacağını belirtti ve kurucu ekibin kaliteli olmasını önemsediklerini söyledi.

Merthan Bey oturumun sonunda kulüp vizyonumuza uyan çok önemli bir eklemede bulundu;

“Ekip, firmanın içinde kendiliğinden 20 kişi zuhur eden bir oluşum değil. Özellikle Girişimcilik Kulübü gibi startuplara ilgili topluluklardaki gençlerin, üniversite sonrasındaki beklentilerini doğru kurabilmeleri için hangi alandan olursa olsun startup deneyimi sağlamalarını tavsiye ediyorum.”

Etkinliğimizin son oturumunda Denebunu Kurucu Ortağı Duygu Akbudak ve Galata Business Angels’ın Managing Director’ı Ata Uzunhasan’ı bir araya getirdik.

Girişimciliğe 27 yaşında atıldığını söyleyen Duygu Hanım, 8 sene kurumsal hayatta çalıştığından bahsetti. Bir an önce hayal ettiği şey için harekete geçmesi gerektiğini ve bu hareketin çok ani olduğunu belirtti. 2.5 milyon insanın hayatına dokunmanın mükemmel bir duygu olduğunu da ekledi.

‘’Denebunu’yu herkese anlatıyorum. Otobüste, yolda yürürken… Bir insan bir insandır.’’

Etkinlik İçerik Koordinatörümüz Ayça Gümrük, Denebunu Kurucu Ortağı Duygu Akbudak ve Galata Business Angels’ın Managing Director’ı Ata Uzunhasan

Ata Bey, yılda yaklaşık 1000 kişi arasından 4–6 kişiye yatırım yaptıklarını söyledi. Bir problemin nasıl sahiplenildiğinin onlar için çok önemli olduğunu belirtti.

‘’Bir girişimin başarılı olabilmesi için alışkanlıkları ve trendleri takip etmek gerekiyor.’’

‘’Piyasada ürüne talep olup olmaması çok önemli, çoğu startup ürüne talep olmadığı için batıyor. Ürünün satış yapabilmesi lazım’’

Etkinliğimizden kesitleri derlediğimiz videoyu izlemek için;

Etkinliğimizin tamamını izlemek için;